Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Zespół

Kamil Kuraszkiewicz

Archeolog, egiptolog, profesor w Zakładzie Egiptologii Wydziału Orientalistycznego UW, kieruje ekspedycją Saqqara West i projektem Archeoorientalistyka. Jego zainteresowania badawcze obejmują Egipt w III tysiącleciu p.n.e., ze szczególnym uwzględnieniem władzy królewskiej z jej atrybutami i manifestacjami, administracji państwowej i kadry urzędniczej, a także architektury i kontaktów z terenami ościennymi w czasach Starego Państwa.

ORCID ID: 0000-0002-8429-4645

Iwona Kozieradzka-Ogunmakin

Archeolog i bioarcheolog, specjalista w zakresie obrządku pogrzebowego i badań szczątków ludzkich w Egipcie i Sudanie. Interesuje się zagadnieniami relacji człowiek i środowisko, a w szczególności problemami zmian i adaptacji biologicznych i kulturowych powiązanych ze zmianami klimatycznymi i środowiskowymi w północno-wschodniej Afryce. W badaniach szczątków ludzkich koncentruje na ocenie zdrowia i mobilności populacji starożytnego Egiptu i Sudanu. Kierownik projektu „Życie i śmierć w czasach próby”. Zastępca kierownika ekspedycji Sakkara.

ORCID ID: 0000-0003-0396-7623

Jarosław Dąbrowski

Archeolog i fotograf, od 2005 roku pracuje z ekspedycją, tworząc najwyższej jakości dokumentację fotograficzną.

Lucia Fernandez Rabanal

Specjalizuje się w archeologii śródziemnomorskiej z doświadczeniem terenowym w Europie i Afryce. Jej badania koncentrują się na ceramice archeologicznej i analizie archeometrycznej, szczególnie egipskiej ceramice rytualnej. Organizowała wystawy związane z archeologią i prowadziła kursy, m.in. na studiach magisterskich z egiptologii i orientalistyki na Uniwersytecie w León. Kierowała działem ceramiki w Dolinie Dostojników (XVIII dynastia) i współpracowała z British Museum oraz Muzeum Egipskim w Barcelonie.

Salima Ikram

Distinguished University Professor of Egyptology na Uniwersytecie Amerykańskim w Kairze. Archeolog i muzeolog, prowadziła wykopaliska w Egipcie, Turcji i Sudanie. Kieruje misją Amenmesse Mission-KV10/KV63 w Dolinie Królów oraz badaniami North Kharga Oasis Darb Ain Amur Survey. Dr Ikram jest członkiem American Academy of Arts and Sciences oraz członkiem British Academy. Publikuje zarówno w czasopismach naukowych, jak i popularnych, na różne tematy, od tradycyjnych tematów egiptologicznych po tematy zooarcheologiczne.

Karolina Kocyła

Uprawniona architektka w M.O.C. Architekci. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej na specjalności Ochrona Zabytków. Studiowała też na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w Katedrze Konserwatorstwa i Zabytkoznawstwa. Z dużą pasją do projektowania budynków użyteczności publicznej, zwłaszcza w historycznym kontekście. Na misji rysowniczka, dokumentalistka architektury oraz odkrytych artefaktów. Chętnie sięgająca po nowoczesne technologie w projektowaniu i dokumentowaniu.

Agnieszka Kowalska

Archeolog i członek ekspedycji Saqqara West od 1999 roku. Jest odpowiedzialna za wykopaliska i badanie kontekstów pogrzebowych oraz dokumentowanie, katalogowanie i opracowanie artefaktów.

Emily Marlow

Antropolog sądowy/osteolog w SNA International, od 2016 r. pracuje na rzecz Agencji Księgowości Jeńców Wojennych/MIA Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych w Honolulu na Hawajach. Jej badania doktoranckie koncentrowały się na metrycznym szacowaniu płci starożytnych egipskich szczątków szkieletowych. Dołączyła do Saqqara West Expedition w 2015 roku i od tego czasu zapewnia wsparcie analityczne i wiedzę specjalistyczną w zakresie badań szczątków ludzkich.

Mateusz Osiadacz

Archeolog, grafik 3D, realizator filmowy, właściciel firmy. Współzałożyciel Bevel Studio. Wcześniej wieloletni pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, odpowiadający za digitalizację 3D. Zajmuje się w szczególności wirtualnym muzealnictwem, rekonstrukcją 3D zabytków i stanowisk archeologicznych, wizualizacją i promocją dziedzictwa za pomocą multimediów oraz interaktywnymi metodami udostępniania zasobów cyfrowych.

Magdalena Woźniak

Archeolog specjalizujący się w produkcji tekstyliów i praktykach ubioru w Dolinie Nilu (Egipt i Sudan). W projekcie jest odpowiedzialna za dokumentację i analizę pozostałości tkanin pogrzebowych, w tym identyfikację włókien w celu prześledzenia możliwych zmian w gospodarce tekstylnej związanych z warunkami klimatycznymi oraz mapowanie ich rozmieszczenia na ciele. Jej badania zapewnią oparty na dowodach wgląd w starożytną egipską produkcję tekstyliów, tworzenie strojów i wykorzystanie tekstyliów w praktykach pogrzebowych w Sakkarze.

ORCID ID: 0000-0003-3551-2762

Sara Zdunek

Egiptolożka i studentka archeologii. Interesuje się archeobotaniką, w szczególności drewnem oraz medycyną i roślinami leczniczymi w starożytnym Egipcie i na starożytnym Bliskim Wschodzie. Od 2020 roku pracuje w Saqqara, obecnie zajmuje się badaniem muszli znalezionych w czasie wykopalisk.

Said Kereti

Rais – przełożony zespołu egipskich pracowników, prawa ręka kierownika ekspedycji, niezastąpiony w rozwiązywaniu problemów, współpracownik i przyjaciel od 2001 roku.